• PROGRAM WŁASNY SZKOLNEGO KOŁA TEATRALNEGO

        DLA DZIECI KLAS IV -  VIII  ROZWIJAJĄCY ICH ZDOLNOŚCI TWÓRCZE ORAZ WYOBRAŹNIĘ

         

         „ Każdy ma swój świat i swoje kredki”.

        Program_zajec__szkolnego_kola_teatralnego..doc

         

         

        Lekcja teatru w klasie VII

                    Czym jest teatr? Jakich dostarcza doznań? Mówiąc krótko, to rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo przedstawia sztukę dla zgromadzonej publiczności. Uczniowie klasy VII postanowili zmierzyć się z projektem, którego celem było przygotowanie przedstawienia teatralnego na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Wyreżyserowania sztuki podjęła się Gabrysia Woźniak, nawiasem mówiąc wspaniała uczestniczka zajęć koła teatralnego „Abstrakcja”. Dokonała podziału zadań, przydzieliła role i z ogromną cierpliwością przeprowadzała próby z zespołem klasowym. Przygotowano scenografię, muzykę, kostiumy i rekwizyty.

                    28 października 2019 r. na lekcji języka polskiego na małej sali gimnastycznej odbyła się premiera, na którą zaproszono młodszych kolegów i koleżanki z klasy IV i V wraz z nauczycielami języka polskiego. Publiczność mogła zapoznać się z historią ukazaną w utworze wielkiego wieszcza epoki romantyzmu.

        „Balladyna” to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Bohaterki zostały opisane na zasadzie kontrastu: Alina to uosobienie dobra, Balladyna - zła. W świecie utworu zło zwycięża nad dobrem. Alina ginie, żoną Kirkora, księżną zostaje okrutna Balladyna. Ginie także jej mąż, szlachetny Kirkor, który chce zwrócić Pustelnikowi (a w rzeczywistości prawowitemu królowi Popielowi) koronę - symbol władzy. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę, z nieba pada piorun i razi Balladynę, która ginie.

                    Występ uczniów klasy VII został nagrodzony gromkimi brawami, a  skupienie widoczne na twarzach oglądających świadczyło o dużym zainteresowaniu sztuką.

        Projekt został przygotowany na lekcji języka polskiego pod kierunkiem pani Renaty Lalak.