• Zielona Szkoła 2024

          • w dniach 6-10 maja grupa 45 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej uczestniczyła w wyjeździe na Zieloną Szkołę. W tym roku wyjechaliśmy na Mazury. W Ośrodku Wypoczynkowym Kulka czekała na nas cała moc atrakcji. 

          • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie Ustawa Rządowa. Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego( 1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa. Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń. Mamy nadzieję, że akademia obudziła uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w ciekawy sposób przedstawiła wydarzenia historyczne. 

          • Sukces Marysi Lewczuk

          • W dniach 27-29.04.2024 r. podczas II Ogólnopolskiego Konkursu "TALENTY MUZYCZNE 2024" w Poznaniu, uczennica naszej szkoły Maria Lewczuk zdobyła III miejsce. Marysia jest uczennicą klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim.

            Gratulujemy Marysi i jej  Rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów

          • English Language Day

          • 26.04 2024 r. odbył sie konkurs języka angielskiego dla klas 5 pod nazwa "English Language Day". Konkurs mial forme testu, w konkursie wzięło udział 14 osób. Uczniowie mieli okazje sprawdzić swoją wiedzę na temat kultury krajów anglojęzycznych, słownictwa i gramatyki oraz funkcji językowych z zakresu materiału klasy 5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na apelu majowym. Organizatorkami konkursu były panie Elwira Galaguz oraz Ewa Aneta Litwiniak.

          • Tydzień Kultury Języka

          • W dniach 18 – 22 marca 2024 r. odbyła się w naszej szkole akcja związana  z Kulturą Języka. Wzięli w niej udział prawie wszyscy uczniowie. Klasy I mogły się wykazać znajomością wszystkich literek w krótkim teście „Znam już wszystkie litery”,  przygotowanym dla nich przez organizatorów. Najlepiej wypadli: Oliwier Stpiczyński, Sebastian Iwański, Antoni Niemirka i Ewa Kołos. Uczniowie klas II zmierzyli się w konkursie „Pięknie piszę”. Najlepszymi kaligrafami okazali się Marcelina Kowalewska, Alicja Gałaguz i Marta Sankowska. Klasy III pisały dyktando „Znam zasady ortograficzne”. Najlepszymi ich znawcami zostali Nikola Szustak, Anna Krasnodębska, Zuzanna Danielak i Julia Siemieniak.  Konkurs „Czytam lektury” odbył się w klasach IV. Najlepszą znajomością lektur wykazali się: Helena Kołos, Gabriela Połog, Lena Maciejec i Piotr Kornilak. Uczniowie klas V i VI analizowali tekst konkursie „Czytam i rozumiem”. Najlepiej spisali się:  Lena Twarowska, Dawid Gawrysiuk, Aleksandra Goworek i Zuzanna Kożuchowska. W najstarszych klasach – VII i VIII odbył się quiz „Znam zasady poprawnej pisowni”. Najlepszymi okazali się: Zuzanna Michalak, Anna Dawidowicz, Michał Stankiewicz i Joanna Kryszczuk.

            Podczas przeprowadzanej akcji odbyły się również konkursy plastyczne. Dla klas II i III pod hasłem „Moja ulubiona postać z bajki”. Najlepsze prace wykonali: Kalina Tomczuk, Antoni Lewczuk i Aleksander Jastrzębski. Klasy V i VI wykonywały plakaty nt. „Stop wulgaryzmom”. Najlepszymi pracami według powołanej komisji były te wykonane przez Aleksandrę Goworek, Zofię Rozbicką i Karolinę Sternicką. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali plakaty nt. „Frazeologizmy w obrazie”. Według oceny komisji najlepszymi okazały się: Anna Toczyska, Solomiia Skhurat i Anita Banasiuk. Prace wszystkich uczniów zdobią szkolne korytarze.

            W ramach akcji uczniowie z klas IV uczestniczyli również w lekcji bibliotecznej w Gminnej Bibliotece  w Jabłonnie Lackiej a klasy I mogły posłuchać opowiadań czytanych przez uczniów klas V i VI. Starsze klasy IV - VIII obejrzały przygotowaną prezentację związaną z przeprowadzaną akcją.

            Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody w postaci materiałów plastycznych i słowników ortograficznych, frazeologicznych, bliskoznacznych i przysłów. Nagrody zostały zakupione z funduszy Rady Rodziców.

            Organizatorkami akcji były panie Hanna Maksimiak i Katarzyna Bartosiak.

          • Wycieczka do Lublina

          • W piątek 5 kwietnia 2024 r. klasy 6, 7 i 8 wybrały się na wycieczkę do Lublina. Po trzygodzinnej podróży zwiedzaliśmy piękne Stare Miasto. Po edukacyjnym spacerze zjedliśmy posiłek i odwiedziliśmy Dom Koziołka. Przywitała nas Pani Koza roszcząca sobie prawa do herbu Lublina. Wysłuchaliśmy ciekawej legendy, robiliśmy pieczęcie z gliny samoutwardzalnej, odczarowaliśmy Kamień Nieszczęścia, próbowaliśmy przysmaku lubelskiego - szczypki. Duże emocje wzbudziło dojenie krowy na czas - nasza uczennica Oliwia Szustak z kl.7 pobiła rekord Domu Koziołka - wydoiła 800 ml! Dużo radości wzbudził laserowy paintball w Laser City. Była ogromna rywalizacja i świetna zabawa. Podczas powrotu wysiadły nam gardła, bo śpiewom nie było końca. Wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni. Było wspaniale.

          • "That seems easy"

          • Uczennice klasy 6: Kornelia Tąkiel oraz Amelia Łuczak reprezentowały nasza szkołę na lll Powiatowym Konkursie z języka angielskiego "That seems easy", który odbył się 19 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim. W konkursie wzięło udział 26 uczniów z 14 szkół z powiatu sokołowskiego. Uczestniczki wykazaly się dużą wiedzą uzyskując wysokie wyniki, gratulujemy.

          • Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego

          • Dnia 23 kwietnia 2024 roku odbyły się powiatowe eliminacje 40. Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim rywalizowali ze sobą najlepsi recytatorzy z klas I-III. Po eliminacjach gminnych naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIB Zofia Kaczeczka. Zaprezentowała wiersz Wandy Chotomskiej "Makaron" i fragment książki Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Swoją wyjątkową interpretacją utworów uczennica zachwyciła jury i publiczność. Zajęła III miejsce i będzie reprezentować naszą szkołę na eliminacjach rejonowych w Siedlcach, które odbędą się 30 kwietnia. Gratulujemy Zosi i życzymy dalszych sukcesów.

          • Akcja Żonkile w Szkole

          • W piątek 19 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Koło plastyczne przygotowało przypinki - żonkile, które są symbolem tych wydarzeń. Uczniowie zapoznali się ze słuchowiskiem pt. "Szuflada" przygotowanym przez Muzeum Polin. Przeprowadzono zajęcia dotyczące historii Żydów w Polsce. Akcję przeprowadziły panie: Ewa Litwiniak i Anna Zielińska

          • Pisanki wielkanocne - warsztaty decoupage

          • 13 marca odbyły się warsztaty zdobienia pisanek techniką decoupage. Uczniowie klas 5a i 5b przygotowywali dekoracje na Jarmark wielkanocny, który odbędzie się 24 marca. Warsztaty przeprowadziła pani Anna Bobrowska – emerytowana nauczycielka naszej Szkoły. Podczas warsztatów dzieci poznały nową dla nich technikę zdobienia. Dowiedziały się jak łączyć kolory, układać ciekawe kompozycje, oraz tego jak można w efektowny sposób ozdobić przedmioty. Zdobienie pisanek tą techniką wymaga od twórcy niezwykłej precyzji, cierpliwości i dokładności. Rekompensatą za poświęcony czas i wysiłek były niezwykle efektowne dzieła. Podczas przerw niezbędnych do utwardzenia kolejnych warstw profesjonalnych preparatów nakładanych na jajka pani Anna Bobrowska pokazała dzieciom swoje prace. Zajęcia warsztatowe z rękodzieła stanowią alternatywę do tradycyjnych zajęć edukacyjnych i pokazują jak w sposób twórczy wykorzystywać wolny czas. Jednocześnie są zajęciami rozwijającymi zainteresowania i zdolności.13 marca odbyły się warsztaty zdobienia pisanek techniką decoupage. Uczniowie klas 5a i 5b przygotowywali dekoracje na Jarmark wielkanocny, który odbędzie się 24 marca. Warsztaty przeprowadziła pani Anna Bobrowska – emerytowana nauczycielka naszej Szkoły. Podczas warsztatów dzieci poznały nową dla nich technikę zdobienia. Dowiedziały się jak łączyć kolory, układać ciekawe kompozycje, oraz tego jak można w efektowny sposób ozdobić przedmioty. Zdobienie pisanek tą techniką wymaga od twórcy niezwykłej precyzji, cierpliwości i dokładności. Rekompensatą za poświęcony czas i wysiłek były niezwykle efektowne dzieła. Podczas przerw niezbędnych do utwardzenia kolejnych warstw profesjonalnych preparatów nakładanych na jajka pani Anna Bobrowska pokazała dzieciom swoje prace. Zajęcia warsztatowe z rękodzieła stanowią alternatywę do tradycyjnych zajęć edukacyjnych i pokazują jak w sposób twórczy wykorzystywać wolny czas. Jednocześnie są zajęciami rozwijającymi zainteresowania i zdolności.

          • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych

          •  1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowione przez Sejm RP w 2011 r. w hołdzie żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W ramach obchodów w naszej szkole została przygotowana gazetka okolicznościowa. Uczniowie z panią dyrektor Jolantą Kondraciuk zapalili znicze pod pomnikiem.

             

            Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, często wbrew wszelkim nadziejom. Dziś oddajemy im cześć i dziękujemy za ich ofiarę. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest ważna dla budowania naszej tożsamości narodowej i umacniania wartości takich jak wolność, patriotyzm i odwaga.

          • Spotkanie z Krzysztofem Wiechą

          • 1 marca 2024 r. naszą szkołę odwiedził Pan Krzysztof Wiecha. Uczestnik wypraw w góry Azji i obu Ameryk spotkał się z uczniami z klas 1-8. Pan Krzysztof swoją opowieścią potwierdził, że nadzieja i wiara pozwala przetrwać niezwykle dramatyczne chwile, nawet wtedy, gdy wydaje się, że człowiek dotknął krawędzi. Pan Wiecha przedstawił dzieciom relacja z wyprawy studenckiej, której celem było zdobycie Mt. McKinley (6193 m npm.) najwyższego szczytu Ameryki. Podczas zejścia ze szczytu Krzysztof Wiecha w związku z załamaniem pogody spędził kilka dni na dużej wysokości w niezwykle trudnych warunkach. Doznał bardzo poważnych odmrożeń. Koniecznością była amputacja obu stóp. Dziś porusza się na protezach. Mimo tych ograniczeń, powrócił do swoich pasji: wypraw rowerowych i górskich wędrówek.  Wspinał się na zamarzniętych wodospadach Alaski. Zdobywał czterotysięczniki w Colorado i najwyższe wulkany na Hawajach. W 1993 roku pokonał słynną górską Alaska Highway, przejeżdżając rowerem ponad 5000 km. Działa w organizacjach na rzecz niepełnosprawnych w Polsce i zagranicą

          • Rekrutacja do klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025

          • Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej  i n f o r m u j e,  że:

            od dnia 1 marca do dnia 22 marca 2024 r. będzie prowadzona rekrutacja uczniów do klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej.

            Wymagane dokumenty są do pobrania w sekretariacie szkoły bądź w zakładce Dokumenty.

          • Zajęcia Robotyki dla klas 1-3

          • 19 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia z robotyki dla  uczniów klas 1-3.  Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych pasjonatów robotyki z Łomży. Instruktorzy pomagali dzieciom w konstruowaniu pojazdów. Po złożeniu z klocków  samochodu, dzieci uruchomiły go i mogły za pomocą tabletu nim sterować. Zajęcia te wzbudziły duże zainteresowanie i przyniosły wiele radości z możliwości tworzenia własnych zabawek. Zajęcia z robotyki będą odbywały się w naszej szkole raz w tygodniu dla chętnych dzieci. Koszt miesięczny to 125 zł. Numer kontaktowy dla rodziców 531-705-789.

          • Happy Valentine's Day

          • Happy Valentine's Day. W klasie 4 na lekcji angielskiego miała miejsce lekcja o tematyce walentynkowej. Uczniowie mieli okazję rozwiązywać wiele ćwiczeń interaktywnych ( krzyżówki, wykreślanki). Ponadto poszerzali swoją znajomość słownictwa w języku angielskim.

          • Bal karnawałowy 2024

          • Karnawał szybko mija i jak nakazuje tradycja należy uczcić jego zakończenie. Wierni temu zwyczajowi, 13 lutego uczniowie naszej szkoły bawili się na Balu Karnawałowym będącym podsumowaniem okresu hucznych zabaw. Uczniów klas 1-3 do zabawy inspirował DJ Valdi, który zaraził wszystkich swoją energią i entuzjazmem. Odbyły się liczne konkursy taneczne i wokalne. Fantastycznie bawili się również uczniowie klas 4-8. Wszystkie dzieci mogły posilić się obiadem ufundowanym przez RR naszej szkoły oraz słodkościami przygotowanymi przez rodziców.