Zapraszamy
Edukacja z wojskiem
W dniu 17 maja 2024 r. uczniowie z klasy 7 i 8 wzięli udział w programie edukacyjno-obronnym przygotowanym wspólnie przez MEN i MON. Szkolenie przeprowadzili żołnierze Wojska Polskiego. Głównym celem programu było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. 3-godzinny blok zajęciowy łączył teorię i praktykę. Zawierał treści z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.
Egzamin ósmoklasisty
- 1
14 maja uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny. Powodzenia !!!
Zielona Szkoła 2024
- 22
w dniach 6-10 maja grupa 45 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej uczestniczyła w wyjeździe na Zieloną Szkołę. W tym roku wyjechaliśmy na Mazury. W Ośrodku Wypoczynkowym Kulka czekała na nas cała moc atrakcji.
Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 7
30 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie Ustawa Rządowa. Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego( 1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa. Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń. Mamy nadzieję, że akademia obudziła uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w ciekawy sposób przedstawiła wydarzenia historyczne.
Sukces Marysi Lewczuk
W dniach 27-29.04.2024 r. podczas II Ogólnopolskiego Konkursu "TALENTY MUZYCZNE 2024" w Poznaniu, uczennica naszej szkoły Maria Lewczuk zdobyła III miejsce. Marysia jest uczennicą klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim.
Gratulujemy Marysi i jej Rodzicom oraz życzymy dalszych sukcesów
English Language Day
26.04 2024 r. odbył sie konkurs języka angielskiego dla klas 5 pod nazwa "English Language Day". Konkurs mial forme testu, w konkursie wzięło udział 14 osób. Uczniowie mieli okazje sprawdzić swoją wiedzę na temat kultury krajów anglojęzycznych, słownictwa i gramatyki oraz funkcji językowych z zakresu materiału klasy 5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na apelu majowym. Organizatorkami konkursu były panie Elwira Galaguz oraz Ewa Aneta Litwiniak.
Tydzień Kultury Języka
W dniach 18 – 22 marca 2024 r. odbyła się w naszej szkole akcja związana z Kulturą Języka. Wzięli w niej udział prawie wszyscy uczniowie. Klasy I mogły się wykazać znajomością wszystkich literek w krótkim teście „Znam już wszystkie litery”, przygotowanym dla nich przez organizatorów. Najlepiej wypadli: Oliwier Stpiczyński, Sebastian Iwański, Antoni Niemirka i Ewa Kołos. Uczniowie klas II zmierzyli się w konkursie „Pięknie piszę”. Najlepszymi kaligrafami okazali się Marcelina Kowalewska, Alicja Gałaguz i Marta Sankowska. Klasy III pisały dyktando „Znam zasady ortograficzne”. Najlepszymi ich znawcami zostali Nikola Szustak, Anna Krasnodębska, Zuzanna Danielak i Julia Siemieniak. Konkurs „Czytam lektury” odbył się w klasach IV. Najlepszą znajomością lektur wykazali się: Helena Kołos, Gabriela Połog, Lena Maciejec i Piotr Kornilak. Uczniowie klas V i VI analizowali tekst konkursie „Czytam i rozumiem”. Najlepiej spisali się: Lena Twarowska, Dawid Gawrysiuk, Aleksandra Goworek i Zuzanna Kożuchowska. W najstarszych klasach – VII i VIII odbył się quiz „Znam zasady poprawnej pisowni”. Najlepszymi okazali się: Zuzanna Michalak, Anna Dawidowicz, Michał Stankiewicz i Joanna Kryszczuk.
Podczas przeprowadzanej akcji odbyły się również konkursy plastyczne. Dla klas II i III pod hasłem „Moja ulubiona postać z bajki”. Najlepsze prace wykonali: Kalina Tomczuk, Antoni Lewczuk i Aleksander Jastrzębski. Klasy V i VI wykonywały plakaty nt. „Stop wulgaryzmom”. Najlepszymi pracami według powołanej komisji były te wykonane przez Aleksandrę Goworek, Zofię Rozbicką i Karolinę Sternicką. Uczniowie klas VII i VIII przygotowali plakaty nt. „Frazeologizmy w obrazie”. Według oceny komisji najlepszymi okazały się: Anna Toczyska, Solomiia Skhurat i Anita Banasiuk. Prace wszystkich uczniów zdobią szkolne korytarze.
W ramach akcji uczniowie z klas IV uczestniczyli również w lekcji bibliotecznej w Gminnej Bibliotece w Jabłonnie Lackiej a klasy I mogły posłuchać opowiadań czytanych przez uczniów klas V i VI. Starsze klasy IV - VIII obejrzały przygotowaną prezentację związaną z przeprowadzaną akcją.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody w postaci materiałów plastycznych i słowników ortograficznych, frazeologicznych, bliskoznacznych i przysłów. Nagrody zostały zakupione z funduszy Rady Rodziców.
Organizatorkami akcji były panie Hanna Maksimiak i Katarzyna Bartosiak.
Wycieczka do Lublina
W piątek 5 kwietnia 2024 r. klasy 6, 7 i 8 wybrały się na wycieczkę do Lublina. Po trzygodzinnej podróży zwiedzaliśmy piękne Stare Miasto. Po edukacyjnym spacerze zjedliśmy posiłek i odwiedziliśmy Dom Koziołka. Przywitała nas Pani Koza roszcząca sobie prawa do herbu Lublina. Wysłuchaliśmy ciekawej legendy, robiliśmy pieczęcie z gliny samoutwardzalnej, odczarowaliśmy Kamień Nieszczęścia, próbowaliśmy przysmaku lubelskiego - szczypki. Duże emocje wzbudziło dojenie krowy na czas - nasza uczennica Oliwia Szustak z kl.7 pobiła rekord Domu Koziołka - wydoiła 800 ml! Dużo radości wzbudził laserowy paintball w Laser City. Była ogromna rywalizacja i świetna zabawa. Podczas powrotu wysiadły nam gardła, bo śpiewom nie było końca. Wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni. Było wspaniale.
"That seems easy"
Uczennice klasy 6: Kornelia Tąkiel oraz Amelia Łuczak reprezentowały nasza szkołę na lll Powiatowym Konkursie z języka angielskiego "That seems easy", który odbył się 19 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim. W konkursie wzięło udział 26 uczniów z 14 szkół z powiatu sokołowskiego. Uczestniczki wykazaly się dużą wiedzą uzyskując wysokie wyniki, gratulujemy.
Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego
Dnia 23 kwietnia 2024 roku odbyły się powiatowe eliminacje 40. Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim rywalizowali ze sobą najlepsi recytatorzy z klas I-III. Po eliminacjach gminnych naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIB Zofia Kaczeczka. Zaprezentowała wiersz Wandy Chotomskiej "Makaron" i fragment książki Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Swoją wyjątkową interpretacją utworów uczennica zachwyciła jury i publiczność. Zajęła III miejsce i będzie reprezentować naszą szkołę na eliminacjach rejonowych w Siedlcach, które odbędą się 30 kwietnia. Gratulujemy Zosi i życzymy dalszych sukcesów.
Akcja Żonkile w Szkole
- 2
W piątek 19 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Koło plastyczne przygotowało przypinki - żonkile, które są symbolem tych wydarzeń. Uczniowie zapoznali się ze słuchowiskiem pt. "Szuflada" przygotowanym przez Muzeum Polin. Przeprowadzono zajęcia dotyczące historii Żydów w Polsce. Akcję przeprowadziły panie: Ewa Litwiniak i Anna Zielińska
Wiosenny Pokaz Talentów
- 5
Pisanki wielkanocne - warsztaty decoupage
- 29
13 marca odbyły się warsztaty zdobienia pisanek techniką decoupage. Uczniowie klas 5a i 5b przygotowywali dekoracje na Jarmark wielkanocny, który odbędzie się 24 marca. Warsztaty przeprowadziła pani Anna Bobrowska – emerytowana nauczycielka naszej Szkoły. Podczas warsztatów dzieci poznały nową dla nich technikę zdobienia. Dowiedziały się jak łączyć kolory, układać ciekawe kompozycje, oraz tego jak można w efektowny sposób ozdobić przedmioty. Zdobienie pisanek tą techniką wymaga od twórcy niezwykłej precyzji, cierpliwości i dokładności. Rekompensatą za poświęcony czas i wysiłek były niezwykle efektowne dzieła. Podczas przerw niezbędnych do utwardzenia kolejnych warstw profesjonalnych preparatów nakładanych na jajka pani Anna Bobrowska pokazała dzieciom swoje prace. Zajęcia warsztatowe z rękodzieła stanowią alternatywę do tradycyjnych zajęć edukacyjnych i pokazują jak w sposób twórczy wykorzystywać wolny czas. Jednocześnie są zajęciami rozwijającymi zainteresowania i zdolności.13 marca odbyły się warsztaty zdobienia pisanek techniką decoupage. Uczniowie klas 5a i 5b przygotowywali dekoracje na Jarmark wielkanocny, który odbędzie się 24 marca. Warsztaty przeprowadziła pani Anna Bobrowska – emerytowana nauczycielka naszej Szkoły. Podczas warsztatów dzieci poznały nową dla nich technikę zdobienia. Dowiedziały się jak łączyć kolory, układać ciekawe kompozycje, oraz tego jak można w efektowny sposób ozdobić przedmioty. Zdobienie pisanek tą techniką wymaga od twórcy niezwykłej precyzji, cierpliwości i dokładności. Rekompensatą za poświęcony czas i wysiłek były niezwykle efektowne dzieła. Podczas przerw niezbędnych do utwardzenia kolejnych warstw profesjonalnych preparatów nakładanych na jajka pani Anna Bobrowska pokazała dzieciom swoje prace. Zajęcia warsztatowe z rękodzieła stanowią alternatywę do tradycyjnych zajęć edukacyjnych i pokazują jak w sposób twórczy wykorzystywać wolny czas. Jednocześnie są zajęciami rozwijającymi zainteresowania i zdolności.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowione przez Sejm RP w 2011 r. w hołdzie żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W ramach obchodów w naszej szkole została przygotowana gazetka okolicznościowa. Uczniowie z panią dyrektor Jolantą Kondraciuk zapalili znicze pod pomnikiem.
Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, często wbrew wszelkim nadziejom. Dziś oddajemy im cześć i dziękujemy za ich ofiarę. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest ważna dla budowania naszej tożsamości narodowej i umacniania wartości takich jak wolność, patriotyzm i odwaga.
Spotkanie z Krzysztofem Wiechą
1 marca 2024 r. naszą szkołę odwiedził Pan Krzysztof Wiecha. Uczestnik wypraw w góry Azji i obu Ameryk spotkał się z uczniami z klas 1-8. Pan Krzysztof swoją opowieścią potwierdził, że nadzieja i wiara pozwala przetrwać niezwykle dramatyczne chwile, nawet wtedy, gdy wydaje się, że człowiek dotknął krawędzi. Pan Wiecha przedstawił dzieciom relacja z wyprawy studenckiej, której celem było zdobycie Mt. McKinley (6193 m npm.) najwyższego szczytu Ameryki. Podczas zejścia ze szczytu Krzysztof Wiecha w związku z załamaniem pogody spędził kilka dni na dużej wysokości w niezwykle trudnych warunkach. Doznał bardzo poważnych odmrożeń. Koniecznością była amputacja obu stóp. Dziś porusza się na protezach. Mimo tych ograniczeń, powrócił do swoich pasji: wypraw rowerowych i górskich wędrówek. Wspinał się na zamarzniętych wodospadach Alaski. Zdobywał czterotysięczniki w Colorado i najwyższe wulkany na Hawajach. W 1993 roku pokonał słynną górską Alaska Highway, przejeżdżając rowerem ponad 5000 km. Działa w organizacjach na rzecz niepełnosprawnych w Polsce i zagranicą
Rekrutacja do klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej i n f o r m u j e, że:
od dnia 1 marca do dnia 22 marca 2024 r. będzie prowadzona rekrutacja uczniów do klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej.
Wymagane dokumenty są do pobrania w sekretariacie szkoły bądź w zakładce Dokumenty.
Pasowanie na czytelnika
- 1
Kółko plastyczne
- 5
Zajęcia Robotyki dla klas 1-3
- 6
19 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia z robotyki dla uczniów klas 1-3. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych pasjonatów robotyki z Łomży. Instruktorzy pomagali dzieciom w konstruowaniu pojazdów. Po złożeniu z klocków samochodu, dzieci uruchomiły go i mogły za pomocą tabletu nim sterować. Zajęcia te wzbudziły duże zainteresowanie i przyniosły wiele radości z możliwości tworzenia własnych zabawek. Zajęcia z robotyki będą odbywały się w naszej szkole raz w tygodniu dla chętnych dzieci. Koszt miesięczny to 125 zł. Numer kontaktowy dla rodziców 531-705-789.
Archiwum Aktualności