Dzień 1 marca jest szczególnym dniem w naszej szkole. To Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niestety nie możemy przygotować tradycyjnej akademii, ale postanowiliśmy uczcić te święto inaczej. Uczniowie klasy ósmej przygotowali prezentacje multimedialne o wybranych Żołnierzach Niezłomnych. Samorząd Uczniowski przygotował interaktywny escape room dla klas VI-VIII, który w ciekawy sposób przybliżył historię Polski po II wojnie światowej i jej cichych bohaterów. Uczniowie klas I-III zapalili znicze przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej.
FORTECA - "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Żołnierze" - YouTube
Żołnierze Wyklęci. Fragment filmu animowanego Ludobójstwo - YouTube
Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..." Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii...
Kiedy zakończyła się II wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa.
Fragment utworu Artura Oppmana „Pięciu poległych”
To, co przeżyło jedno pokolenie ,
Drugie przeplata w sercu i pamięci;
I tak pochodem idą cienie… cienie…
Aż się następne znów za krew poświęci!
Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe.
Wszystko splata się w jedną narodową pamięć.
Ona przeszłości i przyszłości sięga
Przez serce żywe, co w sercach nam bije,
Bo wolność to jest tyle, ilu nas poległo
I wolność to jest tyle, ilu nas żyje!
Opracowanie: Anna Zielińska
wykorzystano fragmenty scenariusza ze strony edux.pl